Naujienos

Restauratoriai lenktyniauja su rudeniu

Paskutinę rugsėjo savaitę pasirašę darbų sutartį dėl Kretingos bažnyčios bokšto tvarkymo ir restauracijos darbų, bendrovės "Pamario restauratorius" specialistai įsitraukė į tikras lenktynes su laiku: arba iki spalio vidurio suspės nudažyti bokšto špilį, arba pasistatę pastolius lauks kitų metų pavasario.

Sprendimas gimė netikėtai: dabar bokšto viršūnėje dirba garsieji Klaipėdos aukštybinių darbų specialistai iš "Gridin's group".

Netradicinis sprendimas

Kretingos bažnyčios bokšto restauracijos projektą parengė bendrovė "Klaipėdos projektas", jo autorius - Vytautas Šliogeris. Šiemet restauracijos darbams skirta 200 tūkst. litų, už kuriuos "Pamario restauratorius" įsipareigojo sutvarkyti špilį, įrengti naujus bokšto laiptus, restauruoti bokšto vidų.

"Pamario restauratoriaus" direktorius Aldas Kliukas pasakojo, kad užsitęsus viešųjų pirkimų procedūroms, sutartis dėl Kretingos bažnyčios bokšto tvarkymo ir restauracijos buvo pasirašyta tik paskutinę rugsėjo savaitę. Puikus rudens oras ir palankios ilgalaikės prognozės privertė ieškoti netradicinių sprendimų ir iki metų pabaigos atlikti numatytus darbus.

"Pamario restauratoriaus" direktoriaus pavaduotojas Algimantas Zokaitis iškėlė mintį, kad bokšto špilio apdailos darbus galėtų atlikti Klaipėdoje gerai žinomi aukštybinių darbų specialistai iš kompanijos "Gridin's group", kurios savininkas - Aleksandras Gridinas. Pastarojo vyrus žino visi, bent kartą pabuvoję Jūros šventėje: tai jie demonstruoja neįsivaizduojamus akrobatinius triukus ant "Meridiano" stiebų, Muzikinio teatro bokšto.

Dvi kompanijos susitarė ir darbai prasidėjo tą pačią dieną. Aukštybinių darbų specialistai minėjo, kad jiems didelė garbė tvarkyti bažnyčią.

A. Kliukas pasakojo, kad pagal sutartį restauratoriai turėjo pasiekti bokšto viršūnėje esančio kryžiaus pagrindą, ten įtaisyti kryžiaus apšvietimo įrangą, nuskusti, nuplauti visus senus špilio dažus, per porą dešimtmečių susikaupusias apnašas, parengti paviršių dažymui ir po to nudažyti špilį. Dar reikės pakeisti ir bokšto viršuje esančią apsauginę tvorelę-turėklus.

Restauratorių statybos darbus planuojantis ir jiems vadovaujantis A. Zokaitis paskaičiavo, kad dirbant tradiciniu būdu - statant pastolius - reikėtų bent savaitės juos sukelti ant bokšto, dar savaitės - juos sumontuoti. Ypač kėlė nerimą tai, kad dažyti lauke galima tik iki spalio vidurio.

Likimas negailėjo

Restauratorių sumanumas ir aukštybininkų pasišventimas padės trumpiausiu laiku atlikti pačius sunkiausius ir sudėtingiausius darbus: svaiginančiame aukštyje naujam gyvenimui prikelti daugelio kartų statytojų, architektų ir tikinčiųjų pamėgtą architektūros paminklą.

Paskutinį kartą Kretingos bažnyčios bokštu rūpinosi šviesaus atminimo kunigas Bronislovas Burneikis. 1980 metais parapijos iniciatyva buvo atlikti tyrimai dėl bokšto atstatymo ir projektavimo darbai. Tada buvo nuspręsta ne atstatyti bokšto špilį, bet paaukštinti patį bokštą, špilių įrengiant iš ilgaamžės medžiagos - gelžbetonio. Dabar restauratoriai įvertino, kad tuometinių darbų kokybė buvo gera, tačiau prieš du dešimtmečius špilis buvo nudažytas aliejiniais dažais, bokšte nebuvo atidarytos suprojektuotos angos.

Kitąmet "Pamario restauratoriaus" laukia nemažai darbų. Per žiemą bokšto viduje planuojama sumontuoti naujus laiptus, o pavasarėjant pradėti bokšto tinko atnaujinimą. Patyrinėjus tinko stiprumą ir kokybę paaiškėjo, kad senojo palikti neįmanoma - jis trupa, nesilaiko, tad sienas teks gramdyti iki plytų.

Pasibaigus restauracijai, Kretinga turės atnaujintą pagrindinį architektūrinį akcentą, matomą iš tolimų apylinkių. A. Kliukas kalbėjo, kad restauruojant Kretingos bažnyčią verta geru žodžiu paminėti pranciškonų vienuolius - jų rūpesčio, pastangų, iniciatyvos ir konkrečių darbų dėka vienuolyno ansamblis vis gražėja, kasmet pritraukdamas vis daugiau žmonių.

Šaltinis - dienraštis "Vakarų ekspresas"