Naujienos

Per Jūros šventę jau lipsime ant rytinės kurtinos

Atstatomoje Klaipėdos piliavietės rytinėje kurtinoje jau padaryta 31 proc. darbų. Statybininkai tikisi, kad per Jūros šventę jau bus galima vaikščioti ant jos.Penktadienį vyko Pilies atstatymo projekto priežiūros komiteto išvažiuojamasis posėdis. Jo metu miesto Savivaldybės atstovai apžiūrėjo atstatomą piliavietės rytinę kurtiną.

Bendra rytinės kurtinos atstatymo projekto vertė - 4,3 mln. eurų. Dalį lėšų skiria Europos Sąjunga (ES), dalį - Klaipėdos savivaldybė. Atstatytoje kurtinoje - piliavietės gynybiniame pylime - bus įrengtas modernus konferencijų centras, o čia pat esančiame Antrojo pasaulinio karo laikų dažų (kuro) sandėlyje - naujos erdvės Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus ekspozicijoms. Bus ir kavinė.

Rytinės kurtinos požeminio pastato (konferencijų centro) plotas - 810 kv. m, rekonstruojamo sandėlio - 425 kv. m.

Visi šie objektai bus po žemėmis, o iš išorės atrodys kaip pylimas.

Sprendžiamas nuomos klausimas

Rytinės kurtinos atstatymo darbai turėtų būti baigti šiemet iki rugsėjo, jų padaryta jau trečdalis. Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas juokavo, kad statybininkai kaip tikri šeimininkai darbus pradėjo nuo kavinės - čia jau sudėtos grindys, išklotos plytelės.

Jau pradėta statyti ir konferencijų salė - padėti jos pamatai. Šiluminė trasa su visomis komunikacijomis nutiesta iki pat UAB "Vakarų Baltijos laivų statykla" tvoros. Patalpos bus šildomos iš miesto tinklų.

Išvažiuojamojo posėdžio dalyviai įsitikino, kad gegužę jau bus matomas natūralus pastato dydis. Vaizdžiai tariant, objektas jau lenda po stogu. Šis visas bus betoninis, o paskui bus "apželdinamas" plastikiniais koriais, ant jų bus pilamos žemės. Vadinamuoju stogu bus galima vaikščioti, į jį ves takas.

Miestas jau sprendžia konferencijų salės operatoriaus klausimą. Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Alinos Velykienės, norėtųsi, kad Mažosios Lietuvos istorijos muziejus būtų vienas kurtinos operatorius. Teikiant paraišką ES lėšoms gauti buvo nurodyta, kad muziejus įsirengs ekspozicijų salę, kad kavinė bus nuomojama, o dėl konferencijų salės nuomos klausimas dar sprendžiamas.

Beje, atkuriant piliavietės objektus sprendžiamos ir įsisenėjusios buitinės problemos. Netoli konferencijų salės bus įrengta 10 viešųjų tualetų, tad visi kruizinių laivų turistai savo gamtinius reikalus galės atlikti tiesiog piliavietėje.

Sunkiausia - "suspaustas" laikas

UAB "Pamario restauratorius", atliekančios rytinės kurtinos atstatymo darbus, direktorius Aldas Kliukas sako, jog prieigų į šią kurtiną tvarkymas persipina su šiaurinės kurtinos atstatymu. Pasak jo, prieigos turėtų būti tvarkomos įgyvendinant antrąjį etapą.

"Žiemą buvo dedami pamatai, klimpo technika. Svarbiausia buvo išlipti iš purvo, iš žemės. Dabar mūsų padėtis jau geresnė. Buvusiame dažų sandėlyje didžioji dalis darbų jau atlikta, liko tik sienų apdaila. Jau saulė anksčiau, diena ilgės, bus galima dirbti ir dviem pamainomis", - kalbėjo A. Kliukas.

Pasak jo, vidaus apdailos darbai bus atliekami iki tol, kol objektas bus "priduodamas".

"Visas sudėtingumas - mažai laiko. Jis suspaustas jau nenormaliai, beliko keli mėnesiai. Rugpjūtį turime baigti. Pradėjome pernai prieš Jūros šventę, bet vyko archeologiniai tyrimai. Daug mėnesių statybos darbų mes negalėjome vykdyti, turėjome padėti archeologams - jie iškasinėjo, mes užkasinėjome. Kai buvo atliekami archeologiniais tyrinėjimais, mūsų žmonės buvo "įšaldyti", - sakė A. Kliukas.

"Pamačius tai, kas šiandien jau yra padaryta, sunku net patikėti, kad tik prieš kelis mėnesius šioje vietoje į pamatus įbetonavome simbolinę lobių skrynelę su laišku ateities kartoms. Galiu tik konstatuoti, kad statybos darbai piliavietėje vyksta itin sparčiai bei tai, kad jau šiemet Klaipėda tikrai turės naują šiuolaikišką konferencijų centrą", - sakė V. Grubliauskas.

Jo manymu, jeigu kruizinių laivų keleiviai užklups nebaigtas statybas, tikrai nieko baisaus. Daugelyje pasaulio miestų centruose vyksta statybos.

"Manau, turistus labiau stebintų apleistos dykvietės. O pas mus šiuolaikinė europietiška statybvietė, vykstantys statybos procesai - tai kur kas didesnė vertybė nei apleistas objektas", - sakė meras.

Kitąmet - kita kurtina

Klaipėdos savivaldybės Investicijų ir ekonomikos departamento direktoriaus Ričardo Zulco teigimu, jau pateikta preliminari paraiška kitam piliavietės objektui, t. y. šiaurinei kurtinai sutvarkyti. Ji nėra įtraukta į valstybės objektų sąrašą, tačiau kultūros ministras pažadėjo, kad Klaipėdos savivaldybė galės teikti paraišką ir konkuruoti su kitais miestais dėl šio objekto finansavimo.

Pasak R. Zulco, parengtas jau ir gatvės tiesimo techninis projektas, bet jo įgyvendinimas atidėtas. Esą tik kai AB "Klaipėdos laivų remontas" bus pajėgi nugriauti menkaverčius sandėlius, iškart bus galima pradėti tiesti gatvę ir išryškinti piliavietės žvaigždę, kurios kontūrai patikslinti archeologinių tyrimų metu.

Departamento vadovo manymu, šiaurinės kurtinos atstatymo darbai galėtų startuoti 2016 metais. Jie irgi truktų pusantrų metų.

"Teritorija labai sudėtinga, labai jautri archeologiniu požiūriu. Daug problemų tiesiant tinklus, kai kuriuos tenka kloti po pastatais, po sandėliais. Unikalus objektas, tad reikia unikalių sprendimų", - sakė R. Zulcas.

 

Šaltinis - dienraštis "Vakarų ekspresas"