Naujienos

Pavirvyčio dvaras pakilo iš pelenų

Pavirvyčio dvaras - vienintelis nuo pradžių iki galo sutvarkytas toks objektas Telšių regione. Prieš metus pradėtas rekonstruoti, vienas vertingiausių išlikusių Žemaitijos dvarų jau perduotas šeimininkams.

Daugiau negu prieš 200 metų statytos sodybos restauravimas prasidėjo praėjusį birželį dvarą paveldėjusios Michalauskų šeimos iniciatyva ir lėšomis. Ypač dvaro rekonstrukcija rūpėjo garbaus amžiaus senjorų sūnui Mažvydui Michalauskui, kuris šiuo metu dirba advokatu Paryžiuje.

Stogo pakeitimo neužteko

Sovietmečio laikais nukentėjęs dvaras savininkams buvo perduotas katastrofiškos būklės. Michalauskų šeima manė, kad stogo sutaisymo pakaks norint išsaugoti statinį, tačiau po susitikimo su restauratoriais paaiškėjo, jog reikalingų darbų sąrašas smarkiai padidėjo.

UAB "Pamario restauratorius" direktoriaus Aldo Kliuko teigimu, namas buvo visiškai blogos būklės: ne tik stogas, bet ir pertvaros, sienos reikalavo remonto. Per rekonstrukciją reikėjo pakeisti apie 50 proc. apatinių sienų ir perdangų, viršuje išliko daug autentiškų detalių, darbininkai paliko kas antrą gegnę, išilginių sijų irgi nereikėjo keisti.

Viso dvaro restauracija kainavo apie milijoną litų. Apie 75 proc. sumos kompensavo Kultūros paveldo departamentas, kitą dalį pinigų šeimininkai turėjo sukaupti patys.

Kultūros uostas

Pavirvyčio dvaras nuo senų laikų buvo lietuviškos kultūros lopšiu.

"Dvaruose dažniausiai būdavo koplyčios, jos būdavo arba pačiame pastate arba jo teritorijoje. 1863 metų sukilimo metu, čia buvo laikomos pamaldos" - pasakojo Sofija Michalauskienė.

Pasak Valdemaro Michalausko, per ilgą dvaro egzistavimo laikotarpį, čia pabuvojo daug žymių žmonių tarp jų rašytojos Šatrijos Ragana, Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, kalbininkas Laurynas Ivinskis ir kiti.

Kultūros paveldo departamentas sutiko kompensuoti dalį į sodybos restauravimą investuotų lėšų, jei dvaras bus atviras kultūros renginiams ir krašto istorija besidomintiems žmonėms, turistams. Savininkas prasitarė, jog į dvarą jau ir dabar dažnai atvažiuoja turistai, norintys susipažinti su Žemaitijos kraštovaizdžiu, moksleiviai iš meno mokyklų, prie dvaro yra organizuojamos vakaronės. V. Michalausko teigimu, čia galėtų įsikurti Žemaitijos kultūros centras.

Belaukiant renesanso

Šiuo metu iš visų dvaro teritorijoje esančių pastatų atnaujintas yra tik dvaras, savo eilės laukia dar du statiniai - svirnas ir plūkto molio pastatas. Svirnas yra geresnės būklės, o molinį pastatą reikia arba artimiausiu metu renovuoti, arba griauti. Tačiau kada statiniai bus atnaujinti - nežinia.

Šeimininkų teigimu, prie dvaro esančių pastatų restauravimas kainuotų nemažai, savininkai neturi tiek pinigų, todėl vėl tikisi valstybės paramos. Michalauskų šeima turi dar pasirūpinti dvaro vidumi, kadangi sienos stovi tuščios.

"Sunku pasakyti kada bus atidarymas, tačiau vis gyvename atidarymo nuotaikomis", - sakė V. Michalauskas.

Per Antrąjį pasaulinį karą visos dvare buvusios meno vertybės - baldai, gobelenai, paveikslai, biblioteka - buvo išvežtos nežinoma kryptimi. Kaip atrodys naujasis dvaro interjeras, kol kas dar neapsispręsta.

Istorija

Nuo XVIII a. pradžios medinis dvaras priklausė didikams Šemetoms.

Po Napoleono žygio į Rusiją dvare pasiliko gyventi prancūzų leitenantas Pjeras Druvė, kurio giminė dvare gyveno iki 1919 m. Dvare yra buvusi surinkta didžiulė meno kolekcija, kuri Pirmojo pasaulinio karo metu buvo išsaugota.

Nuo 1940 m. dvaras buvo nacionalizuotas, tapo tarybiniu ūkiu.

1940 m. Rusijos kareiviai visą turtą išvežė nežinoma kryptimi.

1991 m. Pavirvyčio dvaras grąžintas Michalauskų šeimai.

Dienraštis - "Vakarų ekspresas"