Naujienos

Klaipėdos piliavietės atkūrimo vizija virsta realybe

Pilių statyba ilgus metus trukdavo ne tik senovėje - po metų Klaipėdos piliavietėje plika akimi matysis didžiuliai pasikeitimai, tačiau tai bus tik pradžia plataus masto pilies atstatymo darbų, kurio pabaigos prognozuoti niekas nesiryžta.

Šiandien jau yra prasidėję beveik 15 mln. litų vertės Klaipėdos piliavietės atkūrimo pirmojo etapo darbai. Palei Pilies gatvę bus supiltas pylimas - trūkstama rytinės kurtinos dalis, po žeme esantis buvęs dažų sandėlis bus restauruotas ir virs muziejumi, o greta jo iškils modernus konferencijų centras.

Aplink atkurtą piliavietės rytinį kontūrą žymintį pylimą bus sutvarkyta teritorija, greta pylimo ketinama įkurti kavinę, tad vieta turėtų virsti patrauklia miestiečiams ir turistams.

"To ir siekiame - kad vieta būtų "gyva", - sakė savivaldybės administracijos direktorė Judita Simonavičiūtė.

Visa tai bus padaryta iki 2015-ųjų spalio, pažadėjo rangos konkursą laimėjusios bendrovės "Pamario restauratorius" vadovas Aldas Kliukas. Jis sakė, kad dėl prasidėjusių darbų teks iškirsti darbų teritorijoje augančias liepas.

Kartu su statybininkais piliavietėje dirbs ir Klaipėdos universiteto archeologai. Jų užmojai - per 5 mėnesius atlikti didžiausius iki šiol kasinėjimus Klaipėdoje.

"Daug techniškai sudėtingo darbo. Planuojame, jog teks kastis net iki 7 metrų gilyn, iškasti ir tyrinėti apie 6 tūkst. kubinių metrų žemių. Jeigu reikės, dirbsime ir žiemą, šildomose palapinėse - pagal reikalavimus, archeologai nuo spalio po atviru dangumi kasinėti negali.

Jeigu žinotumėme, ką rasime - nekastume. Istoriškai tai labai įdomi vieta, dar niekad netyrinėti dideli plotai. Tikimės aptikti XIII amžiaus ir vėlesnio meto pilies mūro liekanų su konstrukcijomis, bet gali būti ir staigmenų", - archeologų darbų piliavietėje planą trumpai pristatė profesorius Vladas Žulkus.

Šiuo metu jau yra visiškai užbaigtas šiaurinės kurtinos atkūrimo projektas, tačiau šiems darbams savivaldybė neturi pinigų - reikia 15,9 mln. litų. Šioje vietoje taip pat norima atkurti požemines patalpas ir jose įrengti ekspoziciją su senojo miesto fragmentais - namais ir gatvėmis.

Tolimiausioje vizijoje - visos pilies atkūrimas. Skaičiuojant šių dienų kainomis, tai kainuotų apie 150 mln. litų. Tačiau etapais pilį nuspręsta atstatyti ne tik dėl didžiulių lėšų poreikio, bet ir kitų priežasčių, dėl kurių visą piliavietės atstatymo darbų projektą parengti būtų itin sudėtinga.

Kada Klaipėdoje vėl stovės pilis, neaišku.

"Nenorėjome imtis savo "valdovų rūmų" statybų iš karto. Mes darome pradžią, darbo paliksime ir ateities kartoms", - sakė J. Simonavičiūtė.

Šaltinis - dienraštis "Vakarų ekspresas"