Naujienos

Istorinė diena Palangai – atgims medinė Kurhauzo dalis

Istorinė diena Palangos miestui – po ilgų teisminių ginčų pradedami rekonstruoti sudegusios medinės Kurhauzo dalies pamatai. Pasirašęs restauravimo sutartį su rangovais kurorto meras statybvietėje padėjo simbolinę plytą. Vėliau jo pavyzdžiu pasekė ir kiti šventės svečiai.

Ketvirtadienį Palangos meras Šarūnas Vaitkus ir Bendrovių "Lietuvos paminklai" bei "Pamario restauratorius" vadovai Vydmantas Drumsta ir Aldas Kliukas padėjo savo parašus dėl Kurhauzo medinės dalies pamatų restauravimo.

Šia proga mūrinės Kurhauzo dalies salėje liejosi padėkos ir plojimai. Š. Vaitkus susirinkusiesiems priminė ilgą ir nelengvą šio istorinio pastato istoriją.

"Šių metų gruodį švęsime penkmetį, kai mūrinė Kurhauzo dalis yra restauruota. Per tą laikotarpį šioje salėje įvyko per 700 renginių. Tai rodo, kad šis kultūros objektas – Palangos širdis, kuri anksčiau buvo sunaikinta, tarnauja visuomenei", – kalbėjo Palangos meras.

Pastarojo žodžiais, nuo 2002-ųjų, kai pastatą nuniokojo gaisras, jis dešimtmečiui buvo tapęs kurorto gėda.

"Vyko didelis teismų maratonas dėl Kurhauzo sklypo, paties atstatymo, nes bendrasavininkai buvo tikrai neprognozuojami žmonės, privedę prie tokios situacijos. Bet 2011-aisiais tuometinė naujai išrinkta savivaldybės taryba išsikėlė tikslą – atgaivinti Kurhauzą", – sakė Š. Vaitkus.

Galiausiai pavyko įtikinti Nacionalinę žemės tarnybą ir Vyriausybę, kad prie Kurhauzo esantis žemės sklypas būtų suformuotas, kaip valstybės paveldas.

"Parengėme reikiamą dokumentaciją, visas procedūras pasisekė įgyvendinti labai greitai, nors tam ir trukdė kita šalis. Buvome apskųsti teismuose, kad nepradėtume medinės dalies restauracijos", – prisiminė meras.

Jis dėkojo apeliacinę bylą išnagrinėjusiam Klaipėdos apygardos teismui. Pastarasis pernai nusprendė, kad Jackų šeimai priklausanti medinė Kurhauzo dalis turi būti perimta valstybės nuosavybėn, taip pat iš buvusių savininkų priteista beveik 30 tūkst. eurų žada dėl objekto nepriežiūros.

Kurorto savivaldybei priklausanti mūrinė Kurhauzo dalis atstatyta 2013-aisiais. Dabar čia vyksta įvairūs kultūros renginiai, koncertai.

Palangos Kurhauzas – pirmasis Palangos kurorto poilsinis pastatas, XIX amžiaus aštuntame dešimtmetyje pradėtas statyti grafo Juozapo Tiškevičiaus. Tuo metu Kurhauzas kartu su jį supančiu parku buvo tapęs besikuriančio kurorto centru.

Pastate rengti koncertai, šokių vakarai. Teigiama, kad anuomet Kurhauzas buvo viena prašmatniausių ir aktyviausiai veikusių kurorto vietų, vasaromis sutelkdavusi inteligentijos daugumą.

Prieš mėnesį kadenciją baigusi buvusi Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė neabejojo, kad šios dienos visi nekantriai laukė.

"Galime drąsiai sakyti, kad šiandien esame pabaigos pradžioje. Tai yra tas paskutinis žingsnis, kuriuo tikėjome, dėl kurio neabejojome, bet, kuris, visgi užtruko. Dirbome visi išvien ir rezultatai yra akivaizdūs", – šypsojosi D. Varnaitė.

Tikimasi, kad po pusantrų metų medinės Kurhauzo dalies restauravimo darbai bus baigti.