Naujienos

Birutės kalno koplyčia lauks sutuoktuvininkų

Šią savaitę baigta remontuoti Palangos Birutės kalno koplyčią. Statinys buvo pradėtas rekonstruoti rugsėjo mėnesį. Koplyčiai sutvarkyti lėšų skyrė Kultūros vertybių apsaugos departamentas, ją atnaujino uostamiesčio uždaroji akcinė bendrovė "Pamario restauratorius".

Dabartinės, mūrinės Birutės kalno koplyčios vietoje kadaise stovėjo medinė šv. Jurgio koplytėlė. Ji buvo pastatyta maždaug toje vietoje, kur senovėje būta kalendorinių matavimų astronominio įrenginio.

Pirmąją medinę Birutės kalno koplytėlę pasiglemžė gaisras, o antrąją nuvertė audra. Po to šioje vietoje buvo pastatytas didelis kryžius.

Mūrinė neogotikinio stiliaus koplyčia ant Birutės kalno iškilo 1869 metais pagal architekto K. Majerio projektą tuometinio Palangos klebono kunigo K. Steponavičiaus rūpesčiu.

1979 metais koplyčią papuošė septyni dailininko L. Pociaus vitražai, kurie 1996 metais buvo sudaužyti.

Uždarosios akcinės bendrovės " Pamario restauratorius" direktoriaus pavaduotojas A. Zokaitis sakė, kad dabar buvo pakeista dalis koplyčios stogo dangos, o visas stogas perdažytas, ant jo vietoj sovietmečiu iškeltos saulutės sumontuotas autentiškas kryžius. Taip pat įrengta lietaus vandens nuvedimo nuo stogo sistema, pagal galimybes apvalytas pastato mūras, apie statinį įrengta nuogrinda vandens nutekėjimui, sutvarkyti koplyčios laiptai, atlikti vidaus sienų tinko apdailos ir perdažymo darbai.

Koplyčiai ant Birutės kalno atnaujinti buvo skirta per 40 tūkstančių litų. Pusės šios sumos, pasak A. Zokaičio, pareikalavo vitražų restauravimas.

Yra išlikusių duomenų apie tai, jog tarpukario Lietuvoje koplyčioje buvo įrengtas altorius, čia teiktas santuokos sakramentas. Neseniai ant Birutės kalno su restauratoriais susitikę Palangos meras P. Žeimys ir miesto parapijos klebonas kunigas A. Genutis kalbėjosi apie galimybę atnaujinti šią tradiciją.

Nuspręsta pasirūpinti ir koplyčios apsauga. Lėšų signalizacijai įrengti turėtų skirti miesto Savivaldybė.

Šaltinis - dienraštis "Vakarų ekspresas"