Naujienos

Ateities kartoms - laiškas kapsulėje

Klaipėdos universiteto bendruomenė parašė laišką ateities kartoms, kuris įdėtas į kapsulę ir, tęsiant senas tradicijas, paliktas restauruojamo buvusių kareivinių pastato bokšto viršūnėje.

Vakar kartu su restauratoriais užlipti pastoliais į beveik 30 metrų aukštį ir įdėti kapsulę į jai skirtą ertmę bokšto špilyje nepabūgo ir pats universiteto rektorius profesorius Vladas Žulkus.

Laiške užrašyta XX amžiaus pradžioje suprojektuotų universiteto miestelio neogotikos architektūros pastatų istorija; parašyta, kada juose įsikūrė universitetas, kiek kuriant šį laišką jis turėjo fakultetų, institutų, studentų ir dėstytojų.

"Dabartinė studentų ir mokslininkų karta turi viltį ir tiki, kad miestelis bei universitetas augs, ateityje taps žinomu, svarbiu Europos mokslo, studijų ir kultūros centru", - parašyta ant kieto ir laiko išbandymus geriau ištversiančio popieriaus, o laišką pasirašė rektorius V. Žulkus ir Senato pirmininkas prof. Stasys Vaitekūnas.

Taip pat į kapsulę įdėtas balandžio 7 dienos "Vakarų ekspreso" laikraštis ir kito miesto dienraščio egzempliorius, šiek tiek Lietuvos pinigų - centų ir litų monetos.

35 cm ilgio kapsulė specialiu užsakymu pagaminta iš nerūdijančio plieno. Įdėjus laišką, laikraščius ir monetas, kapsulė svėrė apie 20 kg. Pasak pastatą restauruojančios bendrovės "Pamario restauratorius" vadovo Aldo Kliuko, kapsulė taip hermetiškai uždaryta, kad kilus gaisrui jos turinio ugnis nepasiektų.

"Kada nors, po daug metų, ši kapsulė bus atrasta, o ją atidarysiantiems žmonėms bus labai įdomu, - sakė A. Kliukas. - Mes irgi, restauruodami senus pastatus, vis atrandame tokias senas kapsules - patys irgi tęsiame šią seną tradiciją."

A. Kliukas prisiminė, kad restauruojant Kretingalės bažnyčią, bokšte jie yra aptikę radinį, kuris ten buvo paliktas net prieš šimtą metų.

Bokšto viršūnėje įdėjus kapsulę, baigtas sumontuoti ir iš cinko skardos pagamintas, daugiau nei 3 metrų aukščio špilis. Pasak A. Kliuko, greitai bus nuimti pastoliai ir atsivers visas baigiamo atkurti bokšto - svarbiausio buvusių kareivinių ansamblio akcento - grožis.

Šio pastato restauracijos darbai pradėti pernai, o juos baigti planuojama ne vėliau kaip 2007 metais.

"Šiemet baigsime restauruoti bokštą, stogą, fasadą, o kitąmet pereisime prie pastato vidaus", - pasakojo restauravimo bendrovės vadovas.

Šis pastatas yra išskirtinis ansamblyje, kuris yra įrašytas į šalies nekilnojamųjų kultūros vertybių sąrašą. Pastatas stovi centrinėje aikštės dalyje ir kadaise išsiskyrė tuo, kad buvo vienaaukštis su bokštu ir laikrodžiu jame. Pastatas daugiausiai buvo naudojamas kultūros reikmėms, anot istorinių šaltinių, jame kadaise veikė kareivių laisvalaikio klubas.

Per karą pastatas stipriai nenukentėjo, tačiau bokštas neišliko - manoma, kad jį nuėmė miestelyje įsikūrę tarybinės armijos kariškiai.

Ikonografinės medžiagos pagalba bokštą bandoma atkurti. Bokštas ir toliau bus pagrindiniu universiteto miestelio akcentu - jame bus įtaisyti du laikrodžiai bei karilionas su šešiais varpais. O pačiame pastate turėtų būti įrengta universiteto aula, valgykla, studijų auditorijos.

Šaltinis - dienraštis "Vakarų ekspresas"