Naujienos

Archeologų aptiktomis kalkėmis norima puošti senamiestį

Kasinėdami Žvejų gatvėje, kur numatoma statyti naujus pastatus, archeologai aptiko kalkių gesinimo duobę su ypač vertingomis kalkėmis, gesintomis, ko gero, XIX a. pradžioje.Pasak archeologo Mindaugo Brazausko, kuo ilgiau kalkės gesinamos, tuo jų kokybė būna geresnė. Ilgai gesintos kalkės ypač tinka lipdiniams, kurių uostamiestyje dėl prastų meteorologinių sąlygų taip mažai. Naudojant rastąsias kalkes padaryti lipdiniai įgautų akmens savybių. Tai yra ir vertinga rišamoji medžiaga restauruoti fasadams bei autentiškam vidaus tinkui.

Pasak M. Brazausko, tokios kalkių gesinimo duobės atsirasdavusios ten, kur būdavo statomi pastatai - kasinėjamame sklype kaip tik aptiktas XIX a. pradžios užstatymas.

Duobėje rasta apie porą šimtų kilogramų kalkių. Pasak bendrovės "Pamario restauratorius" direktoriaus Aldo Kliuko, šiomis kalkėmis būtų galima restauruoti vienos sienos fragmentą - tiek fasado, tiek vidaus.

Seniai su Klaipėdos universitetu, vykdančiu minėtus archeologinius kasinėjimus, bendradarbiaujančiam "Pamario restauratoriui" kalkės buvo padovanotos.

"Jos yra visų miestelėnų turtas, todėl jas ir norėtume panaudoti tam, kuo džiaugtųsi visi, pavyzdžiui, senamiesčio fasadams. Ekspromtu kilo sumanymas - dabar restauruojame seną pastatą ties Tiltų ir Turgaus gatvių sankryža, gal jam ir panaudosime. O galbūt yra prasmės palikti kokiems nors labiau ekskliuzyviniams dalykams... Bet kokiu atveju - mieste radome, miestui ir atiduosim", - sakė A. Kliukas.

Šaltinis - dienraštis "Vakarų ekspresas"