Naujienos

"TheATRIUM" vyks tik klaipėdiečių pastangomis ir lėšomis

Birželio 1 - 25 d. Klaipėdoje vyksiantis tarptautinis teatro festivalis "TheATRIUM" yra pirmasis tarptautinis festivalis Lietuvoje ir Europoje, kurį finansuoja vien tik miestiečiai. Nesulaukusiam Lietuvos kultūros tarybos skirstomų valstybės lėšų festivaliui verslininkai patys ėmė siūlyti paramą.

"Festivalio sąmata - 130 tūkstančių eurų. 40 tūkstančių eurų festivaliui iš miesto biudžeto skyrė Klaipėdos savivaldybė, 60 tūkstančių - miesto verslininkai, 30 tūkstančių - pats Klaipėdos dramos teatras. Festivalio programa bus tokia, kokią suplanavome prieš daugiau kaip metus. Negana to, bilietai į festivalio renginius kainuos tiek pat, kiek bilietai į visus Klaipėdos dramos teatro spektaklius - nuo 5 iki 15 Eur ir bus taikomos įprastos nuolaidos. Mūsų tikslas, kad visi besidomintieji teatru, turėtų galimybę pamatyti šiuolaikines tendencijas, kurias demonstruoja į festivalį pakviesti tokie garsūs teatrai, kaip "Nowy teatr" iš Lenkijos arba teatras "NO. 99" iš Estijos. Visi festivaliui atrinkti spektakliai yra tie scenos kūriniai, kurie kelia labai daug diskusijų", - sakė Klaipėdos dramos teatro vadovas Tomas Juočys antradienį surengtos spaudos konferencijos metu.

Žinia, Lietuvos kultūros taryba festivaliui "TheATRIUM" neskyrė finansavimo, motyvuodama, kad jo programa - pernelyg ambicinga pirmąsyk rengiamam festivaliui.

"Svarstėme galimybę kreiptis į teismą, tačiau šio ketinimo atsisakėme dėl to, kad bylinėjimasis atimtų per daug laiko ir jėgų, o laimėtume keletą tūkstančių eurų, iš jų mums būtų maža naudos. Galvojome, jog teks atsisakyti kai kurių sugalvotų festivalio projektų - pavyzdžiui, britų teatralizuoto kabareto "The Tiger Lilies" pasirodymo, kuris kaip vyšnia ant torto užbaigs šį festivalį. Tačiau Klaipėdos verslininkai, išgirdę apie tokią situaciją, patys pradėjo skambinti ir siūlyti paramą", - prisiminė Klaipėdos dramos teatro literatūrinės dalies vedėjas, vienas iš festivalio programos sudarytojų Gintaras Grajauskas.

Vienas iš festivalio rėmėjų UAB "Pamario restauratorius" direktorius Aldas Kliukas pažymėjo, jog parama festivaliui - tai jo vadovaujamos bendrovės padėka ir sėkmės linkėjimas teatrui, kurį teko restauruoti.

"Nuo 2010 metų Klaipėdos dramos teatras mums buvo tapęs antraisiais namais. Teatro restauracija - tai užsakymas, kuriuo mes labai didžiuojamės. Sykiu tapome artimi ir su teatro kolektyvu, jaučiame pareigą padėti", - kalbėjo A. Kliukas.

Festivalį finansiškai parėmusios odontologijos klinikos UAB "Sveikatos gija" direktorius Alvydas Vaičiūnas nebuvo šnekus.

"Mums garbė remti teatrą", - tepasakė jis.

Festivalį taip pat parėmė AB "Limarko" laivininkystės kompanija, UAB "Stemma group", Vakarų laivų gamykla, UAB "Nesė".

"60 tūkstančių eurų vien tik iš rėmėjų yra tikrai didelė suma teatrų festivaliui. Ypač pirmajam", - pažymėjo G. Grajauskas.

Kitą liūto dalį festivaliui skyrė Klaipėdos savivaldybė. Mero pavaduotojas Artūras Šulcas, priminė, jog Savivaldybės lėšos - tai visų miestiečių pinigai.

"Miesto politikai tik vykdo įsipareigojimą, kad kultūrai finansavimas būtų didinamas", - pažymėjo A. Šulcas ir pridūrė, jog jo nestebina sostinės pozicija "jeigu gali neduoti klaipėdiečiams - neduok".

Vicemeras prisipažino, kad liko maloniai apstulbintas festivalio programos solidumo, ir pažadėjo visokeriopai remti šią idėją.

"TheATRIUM" programoje - 12 pasirodymų. Tarp jų - ne tik spektakliai, bet ir teatralizuoti koncertai. Festivalį atidarys Europos muzikos topuose esančio kolektyvo "Sutari" (Lenkija) teatralizuotas koncertas, o užbaigs juoduoju kabaretu vadinamos trupės "The Tiger Lillies" (Didžioji Britanija) šou.

Festivalio spektaklis, kurį privaloma pamatyti, yra vieno iš garsiausių šiuo metu Europoje teatro "Nowy teatr" (Lenkija, Varšuva) spektaklis "Apokalipsė", kurį režisavo režisierius Michalas Borczuchas. Kita festivalio žvaigždė - teatras "NO99" (Estija), kuris pristatys spektaklį "Nr. 43 Purvas". Į festivalį pakviestas Liepojos dramos teatras parodys labai kontroversiškai vertinamo režisieriaus iš Rusijos Konstantino Bogomolovo spektaklį "Stavangeris".

Pats Klaipėdos dramos teatras festivalyje parodys naujausius savo spektaklius "Tėvas", "Pašaliniams draudžiama". Beje, į spektaklį "Tėvas" - kol kas vienintelį - jau išparduoti visi bilietai.

Lietuvos nacionalinis dramos teatras į Klaipėdą atveš M. Ivaškevičiaus "Didį blogį", kurį režisavo A. Schillingas. Vilniaus miesto teatras parodys S. Kane "Apvalytuosius" (rež. O. Koršunovas). Klaipėdos šokio teatras "Padi Dapi fish" su choreografu Albanu Richardu (Prancūzija) festivalyje pristatys premjerą "Shake that Devil!"

Festivalio organizatorių tikslas - kad "TheATRIUM" taptų tęstiniu renginiu. Jau dabar pradedamas planuoti ir 2018 m. festivalio repertuaras.

Šaltinis - dienraštis "Vakarų ekspresas"